تعمیر و نگهداری

تعمیر یا تعویض دیگ فرسوده ؟ ۵ عامل مهمی که باید بدانید

تعمیر یا تعویض دیگ فرسوده ؟ 5 عامل مهمی که باید بدانید

تعمیر یا تعویض دیگ فرسوده

دیگ   شما نقش مهمی در حفظ گرمای خانه به ویژه در ماه‌های سرد سال  ایفا می‌کند، . با این حال، دیگ ها  نیز همانند هر سیستم مکانیکی دیگري ، به مرور زمان و یا با  استفاذه نا مناسب دچار استهلاک و  خرابی می شوند. زمانی که یک دیگ چدنی خراب می شود، اهالی ساختمان اغلب در یک دوراهی  قرار می‌گیرند – آیا باید برای تعمیر آن  اقدام کنند یا به جای آن به فکر  خرید و نصب یک دیگ چدنی  جدید باشند؟ این تصمیم اهمیت زیادی  دارد چرا  که  میتواند هم بر آسایش  شما تاثیر بگذارد و هم شما را متحمل هزینه های زیادی کند.

در خصوص  تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا بهتر است یک دیگ چدنی را تعمیر و  یا تعویض  کنید، عوامل زیادی وجود دارند که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند. در ادامه به بررسی این عوامل میپردازیم

سن دیگ چدنی

حتی دیگ های چدنی با کیفیت نیز  برای استفاده مادام العمر طراحی نشده اند. اگر  دیگ های چدنی  به درستی نگهداری و سرویس شوند میتوانند حدود ۲۰ سال یا بیشتر عمر کنند اگرچه نگهداری مناسب می‌تواند به افزایش عمر بویلر شما کمک کند، اما در نهایت کارایی و قابلیت اطمینان آن کاهش می یابد.

اگر مشکلی  در عملکرد  دیگی که به پایان عمر خود نزدیک شده به وجود آمده  احتمالا جایگزین کردن  دیگ فرسوده با  نو انتخاب بهتری خواهد بود ،با این حال اگر از عمر دیگ شما چند سالی باقی مانده و  فقط نیاز به تعمیرات جزئی دارد ،تعمیر گزینه بهتر و مقرون به صرفه تری نسبت به خرید  دیگ نو می باشد.

لطفا توجه داشته باشید  داشتن دیگ فرسوده که از طول عمر مورد انتظار آن گذشته غیر قانونی نیست  اما عملکرد ایمن و قابل اطمینان آن باید مورد بررسی قرارگیرد

دیگ  به طور معمول و فزاینده ای  دچار خرابی می شود و نیاز به تعمیر پیدا میکند

هزینه خرید یک سیستم گرمایشی جدید کم نیست! اما زمانی فرا می رسد که صورتحساب تعمیر  دیگ فراتر از  هزینه معمول برای تعمیر و نگهداری است . اگر صورتحساب تعمیرات سال گذشته شما بیش از ۵۰ درصد هزینه یک سیستم جدید است بهتر است به  طور جدی به خرید یک دیگ(بویلر) جدید فکر کنید.

قطعات یدکی مربوط به دیگ شما  در حال تبدیل شدن به قطعاتی کمیاب هستند

هنگامی که دیگ  شما به سنی می رسد که قطعات یدکی  لازم برای سرویس یا تعمیر آن  به سختی قابل تهیه هستند، احتمالا  زمان خوبی برای جایگزین کردن آن  با یک دیگ نو می باشد. شما نه تنها برای تأمین قطعات یدکی  کمیاب  و حفظ عملکرد دیگ قدیمی خود   هزینه ی بیشتری پرداخت می کنید، بلکه به احتمال زیاد به دلیل فرسودگی و  کاهش کارایی دیگ، مقدار قابل توجهی از انرژی  را نیز از دست می دهید. اکثر تولیدکنندگان به مدت حدود ۱۰ سال خدمات  پشتیبانی از قطعات یدکی محصولات خود را ارائه می دهند.

دیگ شما برای گرم شدن به مدت زمان زیادی احتیاج دارد

اگر مدت زمان طولانی و غیر معمول طول میکشد تا دیگ  گرم شود و در خانه احساس گرما و راحتی  نمی کنید  ممکن است وقت آن رسیده باشد که به خرید دیگ جدید فکر کنید

آب مصرفی به اندازه کافی داغ نیست

اگر آب گرم مصرفی  شما توسط دیگ گرم می شود و دمای آب هرگز به اندازه کافی داغ نمی شود تا بتوانید حمام یا دوش راحت و لذت بخشی  داشته باشید، وقت آن است که با  یک متخصص  تماس بگیرید.

وجود نشتی در دیگ

یک نشتی ساده در یک دیگ قدیمی همیشه ساده نیست. ممکن است یک شیر  یا لوله معیوب باشد که با تعویض قابل رفع شدن است . اما اگر خوردگی گسترده ای  در دیگ وجود داشته باشد  تعمیر آن  به هزینه  بسیار زیادی نیاز دارد. راه حل این است که برای تشخیص منبع نشتی از یک متخصص کمک بگیرید و اگر نشتی از دیگ بود بهتر است یک دیگ  جدید خریداری کنید.

 

اگر  با مطالعه این مطلب تصمیم به تعویض دیگ فرسوده خود گرفته اید طرح تعویض سبز  شرکت شوفاژ کار، یک فرصت عالی برای صاحبان خانه‌هایی است که قصد تعویض دیگ فرسوده  موتورخانه  خود را دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام  روی این لینک کلیک کنید ثبت نام طرح تعویض سبز 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید